Тема: Числівник. Загальне значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль числівника.
Мета: Дати поняття про числівник, вчитись визначати функцію числівника у мовленні, вчитись
правильно вживати числівник у мовленні, виховувати бажання говорити грамотно, виховувати
любов до української мови.
Тип
уроку: урок вивчення
нового матеріалу
Обладнання: підручник, картки, таблиці, наочний матеріал
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
Нумо, діти,
підведіться!
Всі приємно
посміхніться.
Продзвенів уже
дзвінок,
Починаємо урок!
II.
Актуалізація опорних знань
1. Бліц-опитування
-
Який
розділ науки про мову ми почали вивчати?
-
Що
вивчає морфологія?
-
Скільки
частин мови ми виділяємо?
-
Як
поділяються частини мови?
-
Скільки
є самостійних частин мови?
-
Скільки
службових?
-
До
яких частин мови належить числівник?
III.
Повідомлення теми та мети уроку
1. Слово
вчителя
Сьогодні ми будемо вивчати нову частину мови - числівник. З числівниками ви
зустрічалися вже, найчастіше - на уроках математики. А зараз запишіть тему
уроку в зошити.
IV.
Вивчення нового матеріалу
1.
Сприйняття й усвідомлення теоретичного матеріалу в
процесі практичної роботи з теми.
І хоч у світі сторони чотири, я
тут живу, бо я цей край люблю. (Л.Костенко)
Зажурилась моя парта, третя
парта од вікна. (Б.Олійник)
Тринадцять руж під вікнами цвіло, тринадцять руж – чотирнадцята біла. (М.Вінграновський)
До виділених слів поставте
питання. Що ці слова означають?
Отже, тепер ми можемо самі
написати визначення числівника
Відкрийте підручники і запишіть
правило.
Числівник – це самостійна
частина мови, яка означає число, кількість або порядок предметів при лічбі.
Запишіть визначення собі в зошити.
1. Слово вчителя
Числівники бувають кількісними і порядковими. Кількісні означають кількість
предметів і відповідають на питання скільки?,
а порядкові – порядок при лічбі. Вони відповідають на питання котрий?
Як і інші частини мови,
числівник змінюється за родами, числами, відмінками.
Кількісні числівники
змінюються за відмінками. Порядкові – за числами, родами, відмінками так само,
як і прикметники.
Зверніть увагу! Деякі слова мають значення числа, але вони не належать до
числівників. Правильно визначити частину мови допомагає поставлене питання.
Двадцятирічний,
п’ятиденний, дев’ятиповерховий
|
який?
|
прикметник
|
Чверть, сотня, сімка
|
що?
|
іменник
|
Подвоїти, потроїти,
подесятирити
|
що зробити?
|
дієслово
|
Усемеро, тричі,
по-друге
|
як?
|
прислівник
|
2.
Робота з картками
Слово вчителя: Числівник може виконувати будь-яку синтаксичну роль.
Зараз ми попрацюємо над реченнями, і визначимо, якими саме.
Мільйони зір повільним бігом пливуть над нами. (підмет)
Дві тополі високії, одна одну хилять. (додаток)
Пісня і праця — великі дві сили. (присудок)
Зосталася тільки надія одна: надія вернутись ще раз на Вкраїну. (означення)
V.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота
з підручником
Переписати в зошит вправу 484, підкреслити числівники.
Які числівники ви знайшли, виконуючи вправу?
2. Тренувальна
вправа
Записати подані сполучення словами.
100 років, 5-го дня, 45 зошитів, 30-й метр, 6-та година,
14 учнів, 26 корів, 20-й рік.
VI.
Підведення підсумків
1.
Інтерактивна
вправа «Мікрофон»
-
Що
називається числівником?
-
На
які розряди поділяються числівники?
-
Яку
синтаксичну роль може виконувати числівник?
-
Як
відрізнити числівник від інших частин мови з числовим значенням?
VII.
Домашнє завдання (на дошці)
Знайти і
виписати 5 речень з числівниками з підручника «Українська література»
Немає коментарів:
Дописати коментар